SZTUKA AKTORSKA CHCE POZNAĆ CIEBIE!

Z górą i z dołem. Światłem i cieniem. Sacrum i profanum. Z twoim ogniem, zamiast płaskich emocji z serialu brazylijskiego i twoim żywiołem wody, która dopasowuje się do kształtu naczynia, jakim jest tekst. Nie musisz być idealny, ludzie idealni zamiast ciał mają skrzydła. Masz być sobą. Świadomie być sobą.
Ze swoją doskonałością i swoimi niedoskonałościami. Ze swoim bólem i radością życia, rozsadzającą cię energią lub bezsilnością, miłością czy nienawiścią, namiętnością, delikatnością, spokojem i siłą. Jeśli ktoś myśli, że chodzi o wyrecytowanie wierszyka na pamięć, lub nawet odtworzenie ustawionego przez profesjonalistę tekstu, to źle zrozumiał, czym jest aktorstwo.

Oddajesz słowom napisanym przez autora tekstu swoje ciało, głos, serce, duszę, energię, myślenie i wszystko. W zamian otrzymujesz wszystko. Zapomnij o gadającej głowie. Głowa jest mniej ważna niż energetyczny taniec twojego ciała, emocje płynące z brzucha i uczucia płynące z serca. Moim celem jest to, żebyś tak czuł/czuła siebie. Nie ustawiam żadnych tekstów, ty je po prostu mówisz prawdziwie. Bo wiesz kim jesteś, co masz do powiedzenia, co chcesz dać, co jest dla ciebie ważne. Jesteś KIMŚ UNIKALNYM, jak unikalne są twoje linie papilarne. Naucz się prawdziwego/ej siebie! A potem z poziomu brzucha, serca lub nieba mówi swoje teksty!

DLACZEGO WARSZTATY SĄ TAK ISTOTNĄ CZĘŚCIĄ EDUKACJI AKTORSKO-ROZWOJOWEJ?

1. OSZCZĘDNOŚĆ CZASU I MNIEJSZE KOSZTY

Pewna przydatna wiedza teoretyczna dotycząca między innymi sposobów poszukiwania teksów, ich adaptacji, zrozumienia jak ćwiczyć szerokie samogłoski czy sygnały siły w komunikacji niewerbalnej nie wymaga zajęć jeden na jeden. A przy określaniu temperamentu inni są wręcz niezbędni.

2. INSPIRACJA INNYMI

Zauważyłam, jak szybko ludzie uczą się przez obserwację, uczą się od siebie nawzajem. Teoria przekłada im się na praktykę. Rozumieją, patrząc z boku, na czym polega różnica pomiędzy prawdą sceniczną a sztucznym graniem z tysiące min. Widząc także, szczególnie w ćwiczeniach PP, jak łatwo pomimo wstydu wyjść poza ten wstyd i dać się ponieść „potworowi”. Jak piękne jest zdjęcie maski, nawet jeśli pod nią ukaże się bezradność czy rozpacz.

3. ZADANIA AKTORSKIE

Jeśli można zobaczyć, jak 3 osoby pokazują żywioły a każda na swój sposób, w zgodzie ze swoją wrażliwością i wyobraźnią, wtedy tego rodzaju zadanie przestaje być surrealistyczną zagadką. Dotyczy to również innych pozycji z długiej listy zadań aktorskich, które ćwiczymy (z coraz większą radością i łatwością) na każdych warsztatach.

4. ENERGIA GRUPY

Niektóre umiejętności zdobywa się ćwicząc w grupie. Do siły przebicia potrzebne są trzy osoby, które siedząc na środku mają zwrócić na siebie uwagę. Do wyrażania czułości potrzeba wielu par oczu. Do uruchomienia sił instynktu również. A czasem, żeby się przebić przez swoje zamrożone emocje gniewu, potrzebny jest ktoś, kto doskonale potrafi prowokować.

5. POWTARZANIE

Zachowania, umiejętności, wywoływanie stanów emocjonalnych należy powtarzać. Ćwiczyć. Aktorstwo jest zawodem, w którym używasz swego i swego ciała, i umysłu, i serca, i świadomości. Żaden początkujący tancerz czy muzyk, ale też kucharz czy mechanik samochodowy, nie oczekuje od siebie, że od razu mu się uda. Dokładnie tak samo jest z byciem sobą w aktorstwie. Nie musisz umieć tego bez uczenia się. Masz małymi krokami przemierzać ten rozległy obszar siebie z coraz większą łatwością. Najpierw udaje się lub nie a potem po prostu potrafisz. Potem.

6. SZCZEROŚĆ

Nie ma nic ważniejszego, niż usłyszenie prawdy. Tej dotyczącej fałszu w tekstach, sztywności w ruchach, popisywania się, czy bycia nudnym. Również tej dotyczącej potencjału, którego się w sobie nie zauważa, talentu, mocnych stron, umiejętności wzruszania swoją interpretacją. Pracując na głębokich poziomach emocjonalnych ludzie czują się tak, jakby się znali wiele lat a nie kilka miesięcy.

7. POSTĘPY

Warsztaty to przestrzeń, w której możesz powiedzieć teksty nad którym w danym miesiącu pracujesz, dostać informację zwrotną od reszty uczestników i nagranie, które możesz przeanalizować. 

8. TEMATY WARSZTATÓW

Każdy z warsztatów jest „szyty na miarę” i dopasowany do potrzeb i postępów grupy. Kika tematów z ubiegłego sezonu można zobaczyć na Fecebukowej stronie Studio Aktorskie Harmonic w zakładce Wydarzenia.